ای شیعیان محمّد و آل محمّد علیهم السلام بیایید با هم متحد شوید

در اوائل ماه صفر 1435 هجری قمری، جمعی از شیعیان مظلوم کشور بحرین در شهر مقدس قم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی دیدار کردند. 

در این دیدار مرجع عالیقدر ضمن تسلیت ایام حزن و ماتم آل الله و تعزیت شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در هفتم ماه صفر، رهنمودهایی ایراد نمودند و فرمودند: هر انسانی به ویژه جوانان قابلیتِ شایستگی، بالندگی و بزرگی را دارند که البته به داشتن سه ویژگی بستگی دارد. هر یک از انسان ها این ویژگی در او فراهم باشد در تاریخ از او به بزرگی یاد می شود و اگر روزی به سرای دیگر کوچ کند، حتی پس از هزاران سال ارتباطش با این دنیا قطع نخواهد شد. 

آن سه ویژگی بدین شرح می باشد: 

1. اخلاص برای خدای متعال و برای اهل بیت علیهم السلام؛ به این اعتبار که اهل بیت علیهم السلام تنها کانال ارتباطی میان خلق و خالق و تنها راه به سوی خدای سبحان هستند. منظور از اخلاص این است که انسان در هر کاری امیدش به خدای متعال و اهل بیت علیهم السلام باشد. بنابراین، کسی که برای خدا کار کند، اهمیت نمی دهد که مردم از کارش باخبر شوند یا خیر و تنها چیزی که برای او مهم است کار برای خدا و اهل بیت علیهم السلام است. پس انسان باید حسّ و روحِ اخلاص را در خود بپروراند و در این راه ادامه دهد و ثبات ورزد تا به والاترین و بالاترین مرتبه ی اخلاص دست یابد. 

2. مطلب دوّم مسأله فعالیت است؛ چراکه بزرگان و نام آوران تاریخ هماره فعال بودند. از این رو انسان در سرزمین خود باشد یا در کشوری بیگانه در حال تحصیل و تجارت باشد، مستمند یا دارا باشد تندرست یا بیمار باشد باید روح فعالیت و تلاش را در خود بپروراند و از لحظه لحظه های زندگی اش در تمام عرصه ها به خوبی استفاده کند و هیچ زمانی از زندگی اش را به بیهودگی نگذارند. 

3. مطلب سوّم اخلاق و پایبندی به اخلاق خوب است. در حدیث شریف از معصوم علیه السلام وارد شده است که فرمودند: «حسن الخلق قریب من الله تعالی، قریب من الناس، قریب من الجنّة، بعید عن النّار، وسیئ الخلق بعید من الله عزّ وجلّ، بعید من الناس، بعید من الجنّة قریب إلی النار؛ [انسان] خوش اخلاق به خدا، به مردم و به بهشت نزدیک و از آتش دوزخ دور است و [انسان] بد اخلاق از خدا، از مردم و از بهشت دور و به آتش دوزخ نزدیک است». 

بنابراین جوانان باید خوش اخلاقی را در خود پرورانده، با همگان رفتاری توأم با خوش اخلاقی داشته باشند، به ویژه با افراد بد اخلاق، خواه پدر و مادر باشند یا خویشاوندان و آشنایان و همکاران. در سفر و در شهر خود و در هر مکانی که باشند و با کسی که با ایشان زندگی می کند با اخلاق خوب رفتار کنند. به عنوان مثال اگر کسی به او سلام نکند، او سلام کند و پاسخ بدی را نیکی دهد، چنان که قرآن کریم می فرماید: «ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ السَّیِّئَةَ؛ بدی را با آنچه بهتر است [از خود] بران (دور کن)» و این بدان معناست که بدی را با بهترین عکس العمل پاسخ بده. 

معظم له خطاب به میهمانان تأکید کردند: شما ـ ان شاء الله ـ در آینده ی نزدیک اگر در کشور خود بحرین مسئولیتی بر عهده گرفتید به این سه آموزه سخت نیاز خواهید داشت: اخلاص، فعالیت و اخلاق خوب. 

فراتر از این، نباید بر سر امور پیش پا افتاده و جز آن با یکدیگر به چالش بپردازید و دشمن همدیگر شوید، بلکه ـ ای شیعیان اهل بیت علیهم السلام و شیعیان محمد و آل محمد علیهم السلام ـ بیایید با هم متحد و یک دست و یک صدا شوید، چراکه قرآن کریم می فرماید: «وَلَمَن صَبَرَ وَغَفَرَ إِنَّ ذَلِکَ لَمِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ؛ و هر که صبر کند و درگذرد مسلماً این [خویشتنداری حاکی] از اراده ی قوی [در]کارهاست». 

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی شیرازی در خاتمه برای شیعیان مظلوم جهان از جمله موالیان امیرالمؤمنین علی علیه السلام در بحرین دعا کردند.

 

 

/ 5 نظر / 48 بازدید
کلب الرقیه

سلام علیکم ممنون از مطلب پر محتواتون خدا آقا سید صادق رو حفظ کنه یا علی علیه السلام

پیرو آیت الله شیرازی

سلام برادرم. با مطلبی درباره اول ربیع به روزم. خوشحال میشم نظر شما رو بدونم.[گل] یا علی[گل]

یعقوب

سلام مختار جان مطلب 20 محتوا 20 شجاعت 20 هم اندیشی تو 20 بارک الله 20

یعقوب

سلام مختار جان مطلب 20 محتوا 20 شجاعت 20 هم اندیشی تو 20 بارک الله 20

MR talabe

سلام ممنون از شما هر دوب شما هم لینک شد.